Psihoterapija > Problēmraksti > Aleksitīmija: kad jūtas ir, bet vārdu nav

Aleksitīmija: kad jūtas ir, bet vārdu nav

dr. Tarass Ivaščenko, ārsts psihoterapeits, psihosomatiskās medicīnas speciālists

 

JŪTAS IR, BET VĀRDU NAV

 

„Kā jūs jūtaties?" - ir jautājums, ko uzdod katrs psihoterapeits. Jautājums, kuru uzdodam cits citam ikdienā.
„Sakiet, kā jūtaties šobrīd?" - izsmeļošas atbildes vietā par emocionālo stāvokli un šī brīža pārdzīvojumiem izdzirdēsiet īsu un skopu atbildi. „Viss kārtībā", „normāli", „OK" - ja viens no šiem ir arī jūsu atbildes variants, šis raksts jums būs īpaši noderīgs. Cilvēkiem, kuriem grūti formulēt un izteikt savas jūtas, mūsdienu zinātne ir devusi atsevišķu apzīmējumu - tie ir cilvēki ar noslieci uz aleksitīmiju.

Aleksitīmijas koncepciju 20. gadsimta 70. gados izstrādāja psihoanalītiķi Džons Nemaia (John Nemiah) un Pīters Emanuēls Sifneoss (Peter Emanuel Sifneos). Oficiāli šis termins parādījās 1973. gadā. Zinātnisko pētījumu iedvesmotāji bija franču psihoanalītiķi Pjērs Martī (Pierre Marty), Mišels de m'Izāns (Michel de M'Uzan), Kristiāns Davids (Christian David) (1963). Psihiatrs Sifneoss atklāja, ka daži cilvēki saziņā izmanto tikai faktus, it kā vērotu visu no malas. Viņi izsaka savas domas, spriedumus, bet nekādi nepauž emocijas
.
Tulkojumā no grieķu valodas „a lexis thymos" (aleksitīmija) nozīmē „nav vārdu, lai izteiktu jūtas" (Bleicher, 1996). Šo parādību, pirmkārt, raksturo nespēja izprast savas jūtas, emocijas un izteikt tās vārdos, otrkārt, nespēja atšķirt iekšējos emocionālos pārdzīvojumus no ķermeniskajām sajūtām. Cilvēki, kuriem ir nosliece uz aleksitīmiju, novirza savu uzmanību no iekšējiem pārdzīvojumiem uz ārējiem apstākļiem. Rezultātā cilvēks nepārzina savu emocionālo pasauli un tāpēc arī slikti to regulē. Izteiktas aleksitīmijas fonā rodas dažādu saslimšanu risks. Praksē pierādījies, ka gandrīz visu hronisko saslimšanu pamatā ir aleksitīmija.

 


KĀ TĀ RODAS: iEDZIMTA, IEGŪTA, ASIMILĒTA

 

Dabisks jautājums - no kā rodas aleksitīmija? Ir pētījumi, kas apliecina aleksitīmijas saikni ar ģenētiku, diemžēl tas attiecināms tikai uz 2% visu diagnosticēto gadījumu. Pārējie 98% ir dzīves laikā iegūta aleksitīmija. (Picardi, 2010).

 

Ir divi iegūtās aleksitīmijas veidi. Pirmajā gadījumā simptomi var rasties spēcīgas psihiskās traumas rezultātā bērna attīstības kritiskajā posmā. Citkārt tie parādās noteiktā dzīves brīdī pēc emocionālās traumas.

 

Tomēr aleksitīmija var rasties ne tikai posttraumatisku gadījumu rezultātā, bet arī citu iemeslu dēļ. Kopš agras bērnības daži cilvēki nonāk situācijās, kad ir spiesti izvairīties no savu emociju izpausmes. Diemžēl līdz brīdim, kad kļūstam pieauguši, daudzi no mums jau ir iemācīti apvaldīt vai ignorēt savas emocijas.
Vai esat pamanījuši, cik bieži cilvēki runā par to, ko viņi domā, bet nerunā par to, ko jūt? Izsaka vārdos domas, izvairoties no savu pārdzīvojumu raksturošanas. Katram cilvēkam vienmēr ir daudz iemeslu, lai priecātos, dusmotos, apvainotos, bet mums ir iemācīts, ka jūtas nevajag izrādīt. Emocionālās atturības iemesli var būt visdažādākie: bailes no sabiedrības viedokļa, bailes radīt priekšstatu, ka esi viegli ievainojams, satraukums, ka tevi var sāpināt u. tml. Daudzi ir auguši ģimenēs, kurās jūtu izpausme netika vērtēta atzinīgi, vēl vairāk - tā tika nicināta un par to pat pienācās sods. Piemēram, kad bērns izrāda dusmas, viņu par to rāj. Bērns dusmojas, ka nav aizvests uz zoodārzu, bet viņam skaidro, ka vecāki ir noguruši un viņa emociju izpausme ir egoisms. Bērnu var apklusināt, nokaunināt, skarbi norāt u. tml. Variantu ir daudz. Tā mūsos ieaudzina vainas apziņu par tām emocijām, ko mēs izjūtam. Mēs neapzināti izdarām secinājumu, ka savas vēlmes nedrīkst izteikt, ka jūtas jāpatur sevī, citādi mēs varam sāpināt savus tuvākos. Rezultātā bērns izaug ar uzstādījumiem, kas nosaka viņa uzvedību un realitātes uztveri.

Lūgt runāt šādu pieaugušo emociju valodā nozīmē to pašu, ko lūgt viņu izteikties svešvalodā.


KO TU JŪTI, KĀ TU JŪTI?

 

Atmiņa veidojas no emocionāli spilgtiem mirkļiem. Katram ir savas atmiņas un asociācijas, kas saistītas ar dusmām, bailēm, nicinājumu, prieku u. tml.  Piemēram, bailes mēs katrs saprotam atšķirīgi. Prakses laikā Vācijā mani iemācīja uzdot precizējošus jautājumus: "Vai jūs izjūtat bailes, Džon? Ko tieši jums nozīmē bailes?" Tad cilvēki aizdomājas un atrod formulējumu. Prātā visvairāk paliekošo atbildi izdzirdēju gadu pēc prakses sākuma Vācijas slimnīcā: "Bailes? Bailes... Visi zina, kas ir bailes. Tās ir tad, kad mana ķermeņa iekšienē tauriņu vilnis lido no kreisās kājas uz labo. Tās arī ir bailes. Citiem cilvēkiem taču ir tāpat? Ļoti nepatīkama sajūta."

No tā izriet nākamais secinājums: cilvēki apzīmē kādu emociju ar vienu un to pašu vārdu, bet patiesībā katrs to saprot atšķirīgi. Tāpēc ir svarīgi precizēt, ko tieši cilvēks gribējis pateikt.Bieži rodas situācija, kad cilvēki jautā: "Kā jūties?", "Kas tev kaiš?", "Kas tev atgadījies?", "Kā klājas?", uz ko saņem atbildi: "Labi", "Normāli". Tā ir sociāli pieņemama iespēja beigt sarunu par personisko un pāriet pie faktiem un notikumiem. "Nelien, kur nevajag", "Nejautā", "Nav tava darīšana" - lūk, ko patiesībā mēs atbildam.

NEIZTEIKTO EMOCIJU SAIKNEAR SOCIĀLO KOMUNIKĀCIJU

Aleksitīmija kļūst par hronisku saslimšanu iemeslu, bet tā ir tikai viena nelaime. Tās iespaidā mēs zaudējam spēju saprast citus cilvēkus. Kas notiek, kad nevaram saprast paši sevi? Atbilde ir acīmredzama: mēs nespējam just līdzi (empatizēt) citiem. Mēs neesam empātiski pat tad, ja pašiem šķiet, ka mēs lieliski "jūtam" citus. Mēs esam kurli pret citu jūtām, tostarp sāpēm. Piemērs par sāpēm nav nejaušs.  Tika veikti pētījumi, lai analizētu to, kā cilvēki ar aleksitīmiju vērtē citu cilvēku sāpes (Singer, 2010). Dalībniekiem parādīja situācijas, kurās cilvēks cieš sāpes: adatu caurdurtus pirkstus, saspiestas rokas, līdz pat smagām traumām, kas gūtas autoavārijās. Viņus lūdza novērtēt sāpju līmeni vērtējumu skalā no 1 līdz 10. Cilvēki ar stipri izteiktu aleksitīmiju novērtēja ne augstāk par 6 ballēm pat tad, ja redzēja norautas ekstremitātes.
Ja nav iespējams izjust, neizdodas arī just līdzi. Ja nespējam just līdzi, rodas attiecību sarežģījumi. Tādos gadījumos rūpes par otru cilvēku parasti rod izpausmi materiālajā sfērā.

ALEKSITĪMIJA:  DZIMUMA ASPEKTS JEB "ZĒNI NERAUD"

Jums ir pazīstama tāda doma: "Ko viņai/viņam vēl vajag? Jumts virs galvas ir, ledusskapis pilns, kabatas naudu dodam, par mācībām maksājam... Ko vēl vajag? Man savā laikā tā visa nebija, bet viņa/viņš vienalga nav apmierināts." Tas ir no tās pašas operas. Materiālā puse ir nodrošināta par 100%. Bet emocionālā?
Biežāk tieši vīrieši uzskata, ka jūtu izpausmei pietiek ar dzīves materiālās puses nodrošināšanu. Kas tas vispār ir? Vai emocionālās rūpes? Kam to vispār vajag? Mēs taču neesam kaut kādas nevarīgas jaunkundzes.  Tādas nostājas pamatā ir mūsu audzināšana un sociālie stereotipi. "Vīrieši nerunā par emocijām", "vīrieši nežēlojas", "vīrieši neraud" un tamlīdzīgas idejas par tēmu "Esi vīrietis!".

MĀTES LOMA

Atgriežoties pie audzināšanas jautājuma, jāatzīmē, ka te īpaša loma ir mātei. Ģimenēs, kurās abi vecāki ir aleksitīmiski, arī bērns izaugs tāds pats. Ja aleksitīmisks ir tikai tēvs, bērna izredzes kļūt "bezjūtīgam" ir aptuveni 30%, ja māte - pat 60% (+/-). Tas ir divreiz vairāk. (Picardi, 2010).
Kādēļ māte ir tik svarīga, kāpēc tik daudz ir atkarīgs tieši no viņas? Atbilde jāmeklē dabā/bioloģijā/bioķīmijā.
Sievietei, kļūstot par māti, paaugstinās neirohormona oksitocīna līmenis. Un ne jau tāpat vien, bet lai sieviete labāk spētu mijiedarboties ar mazuli. Kad māte lūkojas uz mazuļa seju, viņa saprot, kad viņš nav apmierināts, kad viņš grib ēst, kad grib uz tualeti vai arī kad jau tur ir pabijis. Kas tāds parasti nav raksturīgs tēviem. Sievietēm ir lielākas empātiskās spējas, galvenokārt pateicoties hormona oksitocīna līmenim.
Oksitocīns, ko tautā dēvē par "apskāvienu hormonu", veicina empātijas attīstību un attiecību nostiprināšanu. Iespējams, kādreiz mēs tik tiešām izmantosim oksitocīna injekcijas vai izgudrosim deguna pilienus ar oksitocīnu, lai kļūtu apzinīgāki un empātiskāki. Diemžēl pagaidām tādu nav.
Oksitocīns nav visspēcīgs. Par spīti tā esamībai, rodoties depresijai (piemēram, pēcdzemdību), strauji samazinās empātija. Te īsti vietā būtu pieminēt Džona Boulbija (John Bowlby, 1982) pieķeršanās teoriju. Kad māte attālinās, bērns zaudē pārliecības sajūtu. Var teikt, ka visi, kurus pēc dzemdībām atšķīruši no mātes uz ilgu laiku, ir daļēji traumēti un viņiem ir grūti uzticēties apkārtējiem. Ja māte attālinās uz ilgu laiku, bērnu var pārņemt izmisums. Pat tad, ja bērns neraud, emociju izpausmes bloks var pieaugt: kādēļ tērēt enerģiju, ja tik un tā neviens nereaģē? Vai atceraties? Kādreiz bija pieņemts saniķojušos bērnu ieslēgt istabā, lai „izlaiž tvaiku" tur. Šis un citi audzināšanās jaukumi („neuzdrīksties tā uzvesties", „nečinksti", „neraudi", „uzvedies pieklājīgi") veicina emociju izpausmes bloka nostiprināšanos. Rezultātā, lai panāktu nosacītu vecāku mīlestību, bērns atsakās no savas realitātes, savām jūtām un savas uztveres. Bērns sadzird: „Ceru, tu saproti, ka es tev neticu un nereaģēšu uz tavām viltus asarām?" Bet ar laiku... ar laiku jautājuma zīme atkrīt. Tā arī dzīvojam: ar apziņu, ka jūtas nav svarīgas, to izpausme ir apkaunojoša un nepieklājīga. Es ar nodomu izcēlu vārdu „nosacīta", jo beznosacījuma mīlestība nav jānopelna.

RUNĀJAM VAI APSPIEŽAM

Tiklīdz cilvēks sāk bloķēt savas emocijas, paaugstinās viņa psihoemocionālās spriedzes līmenis. Emocionālais diskomforts, kā arī nespēja no tā atbrīvoties veicina ķermenisko simptomu parādīšanos. (Kristal, 2006). Tas iespaido arī atveseļošanās perioda ilgumu. Šeit nepieciešams pārrunāt atšķirību starp skandālu (agresijas izpausme) un mierīgu sarunu, kad cilvēks var pateikt, par ko viņš dusmojas. Kad viņā klausās un klausās ar empātiju. Tieši tad arī notiek emocionālā izlāde.Jo spēcīgāka aleksitīmija, jo smagāk un ilgāk norit izveseļošanās, kā arī recidīva risks ir augstāks (Beresnevaite, 2000).

Shēma ir vienkārša: par emocijām atbildīga ir limbiskā nervu sistēma, tās dziļākā daļa, kurā ietilpst smadzeņu daļa, ko sauc par mandeļveida ķermeni (amygdala), redzes pauguri (thalamus), retikulārā formācija utt. Kad tajā rodas impulss (rodas emocija), mēs kaut ko jūtam. Pēc tam impulsam ir divi ceļi. Pirmais - novirzīties uz cortex jeb, kā teicis Puaro, „to pašu pelēko šūniņu virzienā". Cortex atbild par domām un kustībām. Attiecīgi mēs varam vai nu veikt kustību, vai/un apzināties emocionālo stāvokli, kā arī to verbalizēt. Ja neironu saikne „limbiskā nervu sistēma-cortex" ir vāja vai bloķēta, pastāv otrs virziens: no spriedzes var atbrīvoties caur veģetatīvo, simpātisko vai parasimpātisko nervu sistēmu. Bet tas var izraisīt iekšējo orgānu funkcionālos traucējumus. Sirds pārsitieni, sāpes vēderā, vēdera izejas traucējumi, hormonu uzplūdums, žults un/vai aizkuņģa dziedzera fermenta pastiprināta izdalīšanās, „asinsvadu spēles", līdz pat panikas lēkmei un veģetatīvajai distonijai. Un ja tas notiek regulāri? Mums taču pastāvīgi veidojas emocijas. Tad sākas iekšējo orgānu bojājumi, var būt infarkts, gastrīts, 12 pirkstu zarnas čūla, bronhiālā astma u. tml. (Broitigam, 1999). Jouko Salminens (Jouko Salminen) ar saviem kolēģiem veica pētījumu, kurā piedalījās 1285 respondenti darbspējas vecumā. Pētījuma rezultāti liecināja, ka aleksitīmija piemīt 12,8% iedzīvotāju. (Salminen, 1999). Kirsi Honkalampi (Kirsi Honkalampi) savā pētījumā noteica, ka aleksitīmija piemīt vidēji 10,3% iedzīvotāju (Honkalampi, 2000). Aleksitīmijai veltītajā starptautiskajā kongresā Berlīnē 2010. gadā pirmo reizi tika prezentēti fMRT (funkcionālā magnētiskā rezonanse) dati, kas liecināja, ka aleksitīmija piemīt arī tiem cilvēkiem, kuriem to nav iespējams diagnosticēt ar anketēšanu. Tātad aleksitīmiski ir vairāk nekā 10% Zemes iedzīvotāju.  Vadoties pēc pašiem pieticīgākajiem pieņēmumiem, 2010. gadā ar aleksitīmiju sirgst trīs reizes vairāk cilvēku, tātad 30%. Pamatojoties uz statistikas datiem, katram trešajam ir nosliece uz hroniskām un funkcionālām saslimšanām mikro/makro emocionālo traumu rezultātā. Turklāt pēdējos gados veikti pētījumi, kas pierādījuši aleksitīmijas saikni ar ģenētiskajiem (atsevišķi polimorfismi) (Ham, 2005), imunoloģiskajiem (paaugstināts IgE) un bioķīmiskajiem marķieriem (paaugstināts IL-6, IL-10, kortizola jeb „stresa hormona" līmenis) (Timary, 2008).

ALEKSITĪMIJA UN DZĪVES KVALITĀTE

Aleksitīmiķis nespēj līdzpārdzīvot ne citu cilvēku priekam, ne viņu bēdām. Savu pozitīvo pārdzīvojumu apziņa nepiemīt vispār, vai arī tā ir notrulināta. Rezultātā pazeminās dzīves kvalitātes līmenis. Cilvēks, kurš sirgst ar aleksitīmiju, bieži nesaprot vai nejūt citu emocijas, tāpēc aizpilda iekšējo tukšumu ar savas pasaules projekcijām. Cilvēki, kas sirgst ar aleksitīmiju, daudz biežāk izmanto tādus mehānismus kā noliegums, noraidījums, apspiešana un bloķēšana. Šiem cilvēkiem ir daudz grūtāk adaptēties pēkšņās un neprognozējamās situācijās. Ja cilvēks nespēj noteikt cēloņsakarību saikni, kas izraisa emocijas citos cilvēkos, viņš apkārtējo uzvedību uztver slimīgi. Viņš nesaprot, ka viņa sarunu biedrs var būt dusmīgs pavisam citu iemeslu dēļ (izkāpis no gultas ar kreiso kāju, nav iedzēris kafiju, sastrīdējies ar kādu citu).
Tātad cilvēkiem, kas sirgst ar aleksitīmiju, ir daudz grūtāk atslābināties nekā citiem. Tādi cilvēki ātrāk un biežāk izdeg, jo pastāvīgi ir saspringti, vienmēr gatavi reaģēt, no apkārtējiem nemitīgi gaida agresiju. Aleksitīmiķi tik bieži „gatavojas atbildes reakcijai pret agresiju", ka regulāra adrenalīna un kortizola ieplūde asinīs „iztukšo" virsnieres. Rezultātā pazeminās imunitāte un paaugstinās saslimšanu risks.

 

ALEKSITĪMIĶI: ATPAZĪSTAM UN NOSAKĀM


Cilvēka ar noslieci uz aleksitīmiju raksturīgākās pazīmes:

 

mazāk piedzīvo pozitīvas emocijas, jo viņiem grūti tās noteikt, un viņi priecājas mazāk nekā citi;
raksturīgi impulsīvi lēmumi, ko provocē neizpaustas emocijas, jeb mūsu profesionālajā slengā - viņiem raksturīgi acting out-i;
grūtāk izpaust emocionālos pārdzīvojumus. Salīdziniet: „Dārgā, esmu dusmīgs" un „Dārgā, vai atceries mūsu medus mēnesi? To viesnīcu, kurā mēs apmetāmies, un to restorānu, kuru apmeklējām ceturtajā dienā? Tur bija viesmīlis, kurš aplēja ar vīnu to balto kleitu, kuru es tev uzdāvināju dienu pirms ceļojuma. Es jūtos tā, kā toreiz juties tu";
bieži jauc bada sajūtu ar iekšējiem pārdzīvojumiem vai fizisko nogurumu;
piemīt atkarības (narkotikas, alkohols u. tml.), jo izjūt lielu spriedzi. Dažas narkotikas viņu smadzenēs izraisa tādu uguņošanu, ka pēc tam šie cilvēki īslaicīgi jūtas labāk. Šobrīd pētījumi ir izstrādes stadijā. (Kristal, 2006).

 

Aleksitīmijas noteikšanai izmantotas dažādas anketas: BIQ (aptauja Bet, Izraēla), APBQ (izveidota, pamatojoties uz IQ skalu), SSPS (Sifneosa personību skala); MMPI izmanto arī 22 punktu aleksitīmijas skalu. Diemžēl ar to palīdzību iegūtie dati bija pretrunīgi. Zinātnieks Bobs Bermonds (Bob Bermond) piedāvāja savu BBVQ aptaujas variantu, kas ietvēra 40 jautājumus.
Šobrīd zelta standarts ir aptauja, ko 1985. gadā piedāvāja Džordžs Teilors (George Taylor), - 20 punktu Toronto aleksitīmiskā skala (TAS). Sākotnēji anketā bija iekļauti 26 jautājumi, bet ar laiku tā tika vienkāršota līdz 20 jautājumiem.
Minētās aptaujas izmantošana Latvijā praksē pierādījusi faktu, ka cilvēki ar attīstītu intelektu var apiet metodi un panākt labu rezultātu. Acīmredzot turpmāk tiks izmantota PET tomogrāfija (pozitronu tomogrāfija). Metodes pamatā ir iespēja ar īpašu detektējošu aprīkojumu (PET skeneris) noteikt ar pozitronus izstarojošiem radioizotopiem iezīmēto bioloģiski aktīvo savienojumu izvietojumu organismā. Šo metodi nav iespējams „piemānīt". Šobrīd aleksitīmijas īpatnību pētījumus, izmantojot PET, veic ASV un Japānā.
Tomēr ir daudz vienkāršākas metodes, kā atpazīt cilvēkā noslieci uz aleksitīmiju. Henrijs Kristals (Henry Krystal), viens no šī fenomena pētniekiem, piedāvājis šādu variantu - izvēlēties sinonīmus vārdiem, kas apzīmē tādas visiem pazīstamas emocijas kā prieks, interese, izbrīns, dusmas, bailes, kauns, nicinājums, pretīgums.
Cilvēki ar augstu emocionālo intelektu bez īpašas piepūles var nosaukt 17 sinonīmus dzimtajā valodā (Krystal, 2006). Protams, lai nosauktu tik lielu skaitu sinonīmu, krietni jāpacenšas. Strādājot par pasniedzēju Psihosomatikas katedrā, kopīgi ar studentiem veicām tamlīdzīgus eksperimentus. Bija interesanti rezultāti. Viennozīmīgi jāteic, ka tas ir iespējams! Tiesa, studentus nācās sadalīt grupās.
Vidēji var piemeklēt 3-8 vārdus katrai bāzes emocijai. Ikdienas runā izmanto 4-5 sinonīmus.
Cilvēkiem, kas sirgst ar aleksitīmiju, ir pamanāmas atšķirības runā. Viņu leksika emociju izteikšanai ir ļoti nabadzīga. Viņu runā dominē negatīvas nokrāsas vārdi, viņi savu jūtu raksturošanai izmanto mazāk sinonīmu. Pētījumi ar fMRT (funkcionālā magnētiskā rezonanse) cilvēkiem ar aleksitīmiju uzrādīja galvas smadzeņu strukturālās pārmaiņas atšķirībā no cilvēkiem, kas nesirgst ar aleksitīmiju. (Moriguchi, 2010).


KO DARĪT?

 

Ir daudz ieteikumu darbam ar aleksitīmijas pacientiem (Krystal, 2006). Darbs ar aleksitīmiju ir sarežģīts un grūts, jo notiek vēršanās pie iekšējiem konfliktiem un pārnesēm. Un, tā kā pacients to nezina un nevar par to pastāstīt, liela daļa komunikācijas ir neverbāla - žesti, pozas, mīmika, sejas krāsa un tajā redzamās satraukuma pazīmes (Krystal, 2006).Tāpēc ieteicama ir tāda psihoterapija, kad pacients un terapeits redz viens otru (piemēram, psihodinamiskā vai kognitīvi biheiviorālā terapija).
Stingra aizlieguma pārvarēšana, lai īstenotu rūpes par sevi, ir ļoti svarīgs terapijas procesa posms.
Spēja dzīvot ar apzinātām jūtām noved pie iekšējās un rezultātā arī pie ārējās harmonizācijas. Parādās spēja runāt par sevi, savām jūtām, spēja būt atklātam, kam seko attiecību uzlabošanās ar apkārtējiem. Stāstot par sevi un citiem, mēs varam saprast cits citu un tādējādi samazināt strīdu un konfliktu skaitu.


Un tā... Kā jūs šobrīd jūtaties?