Jautājumi > Atbildes

Atbildes

1 no 74 > >>

10.11.2022. Kitija jautā:
Sveiki. Kādu laiku mokos ar nesaprotamām domām. Haotiskas domas,vairākas domas prātā ko nespēju kontrolēt. Vienu nakti miegot ciet domas ļoti klejoja un prātā sadzirdēju tādu kā svešu balsi un no tā pamodos un satrūkos.Tam visam pēc tam sekoja sajūta ka ķermenis ir smags,pasliktināta dzirde un laika izjūtas zušana. Pārbijos no tā visa un vēlreiz miegot ciet vizuāli redzēju tādus kā tēlus,briesmoņus par kuriem nedomāju,bet vienkārši viņi pēkšņi parādās. Pēdējā laikā ir diezgan stress.

Atbilde:

Labdien,

 

Ar šo situācijas aprakstu Jūs varētu vērsties pie sava ģimenes ārsta, kurš varētu detalizētāk izvērtēt šo situāciju, plašākā kontekstā. Vai arī cita opcija ir uzreiz vērsties pie psihiatra tiešā veidā.

 

Ar cieņu,

Gļebs Troščenkovs


29.10.2022. Alise jautā:
Vai var doties pie psihoterapeita, kurš nav nevienā reģistrā? Kāds varētu būt iemesls, ka šis psihoterapeits nav nevienā reģistrā? Salīdzinoši akriditēta lapa norāda,ka šai personai ir ārsta-psihoterapeita izglītība. Kam ticēt?

Atbilde:

Labdien,  ja tas  attiecas uz mūsu  lapu, tad  tā nevajadzētu   būt.Lai arī ... ne visi  kolēģi, kuri  ir ieguvuši ārsta -psihoterpaeita  izglītību, izvēlas sertificēties.  Tāpēc šāda situācija  varētu arī rasties .

Par  kuru  personu  konkrēti  ir runa?   Lūdzu atsūtiet precizējumu  uz info@arstipsihoterpeiti.lv.  Radīsim  precīzāku  izskaidrojumu.

administrators


28.10.2022. klients jautā:
Vai tad, ja ārsts -psihoterapteits ir norādīts šajā mājaslapā, var būt tā , ka šis ārsts-psihoterapeits nav atrodams nevienā reģistrā? (ne psihologu, ne psihoterapeitu, ne ārstu reģistrā) konkrētā persona - Inta Kalniņa.

Atbilde:
Paldies, par jautājumu! Pārliecinājos, ka Veselības inspekcijas reģistrā Reģistrētās ārtniecības personas ir atrodama informācija par dr. Intu Kalniņu ( identifikators 78080011041) Reģistrētās ārstniecības personas | Veselības inspekcijas reģistri

Arī Latvijas Ārstu psihoterapeitu mājas lapā sadaļā "Par mums" ir informācija par dr. Intu Kalniņu.

Psihologu reģistros informācija nebūs, jo Inta Kalniņa ir ārste.

Ar cieņu,
Inese Drēska


18.10.2022. Odrija jautā:
Labdien! Netieku galā ar dusmu lēkmēm. Kurš psihoterapijas veids vislabāk varētu palīdzēt? Līdz šim psihodonamiskā terapija (10+ gadi) vēl nav palīdzējusi, intensīvāka terapija pašlaik nav iespējama. Dusmu lēkmes aktualizējušās līdz ar bērna ienākšanu ģimenē, parādās pie sliktas pašsajūtas, trauksmes. Sajūta, it kā manī pamostas kāds dēmons. Esmu šokā par savu uzvedību un emociju intensitāti. Saprotu, ka nav ātra risinājuma, taču nevēlos, lai mans bērns cieš. Varbūt kāds var ieteikt kaut ko.

Atbilde:

Labdien, Odrij!


Bērna piedzimšana vecākiem rada daudz un dažādas intensīvas izjūtas, ar kurām pirms tam dzīves laikā nav bijis iespējams sastapties. Iemācīties tikt galā ar šīm izaicinošajām izjūtām, var tikai pēc bērna piedzimšanas. Šīs izjūtas var pārsteigt un radīt arī trauksmes sajūtu. Pie Jūsu aprakstītajām dusmu lēkmēm var palīdzēt, gan psihodinamiskā psihoterapija, gan kognitīvi-biheiviorālā terapija (KBT). Gadījumā, ja Jūs jau šobrīd apmeklējat psihoterapiju, es ieteiktu šo sajūtu, par to, ka terapija nestrādā, izrunāt ar ārstējošo psihoterapeitu. Tas var sniegt lielāku skaidrību par to, vai šai psihoterapeijai tiešām nav potenciāla Jums palīdzēt, vai tomēr kādas jūtas traucē terapijā saņemt to, kas Jums būtu nepieciešams.

 

Ārste-psihoterapeite Agnese Miksone


10.10.2022. Tatiana jautā:
Добрый вечер! Хотелось бы найти доктора, который работает с подростковым заиканием. Дочери 15 лет. К кому можно обратиться? С уважением, Татьяна

Atbilde:
Добрый день, Татьяна! Спасибо за доверие и вопрос. Для того, чтобы выбрать специалиста по работе с подростками, Вам нужно пройти по ссылке нашего сайта http://www.arstipsihoterapeiti.lv/lv/pusaudzu-psihoterapija.html и выбрать того, кто Вам больше нравится. В ситуации с заиканием рекомендуется предварительно получить консультацию у невролога С уважением, др. Тарас Иващенко"

09.10.2022. Sarmite jautā:
Vēlētos uzzināt kurš psihoterapeits (ārsts) ir specializējies un pieredzējis darbā ar KBT (cognitive behavioral therapy). Paldies!

Atbilde:

Labdien, Sarmīte!

Kolēģi  par metodēm,  kurās specializējas,  norādījuši    mūsu  majaslapas sadaļā  "Par mums"    mūsu  biedri

Tur,  kliksķoinot   uz vārda,  atveras  vīztkarte.   Diemžēl  ne visi    kolēģi  noradījuši  metodes.   Ja gribas uzzināt par  kādu, kuram  vizītkarte  patukša,  jāzvana vai jāraksta e- pasts   konkrētajam  kolēģim.

 

Lai izdodas

Andis


28.09.2022. Keitija jautā:
Sveiki, vēlos pieteikties pie ārsta rezidenta uz psihoterpiju. Vai varat, lūdzu, atsūtīt sarakstu ar pieejamajiem āratiem rezidentiem?

Atbilde:

Labdien,

diemžēl  nonorādījāt,  kur  Jums sūtīt.

Šeit ir saite  uz mūsu asociācijas  veicinātājbiedru sarakstu. Atverot  vizītkarti ( " uzkliksķinot" vai pieskaroties  vārdam  )  var  ieraudzīt, kurš    ir rezidents  un arī  kolēģu  norādītos  kontaktus.  Lai izdodas!   Ja  tomēr kas nesaidrs,  rakstiet  info@arstipsihoterapeti.lv

 

Ar cieņu

A.

 


23.09.2022. Diāna jautā:
Sveicināti! Esmu psihoterapeita meklējumos, vēlami Valmierā. Personīgu iemeslu dēļ vēlos speciālisti - sievieti, ja nav tādas iespējas Valmierā, varu ierasties arī Rīgā. 7 gadus atpakaļ man bija diagnozēta depresija, vieglāk nav kļuvis, ārstei bija aizdomas, ka varētu būt arī ADHD. Pusgadu atpakaļ tiku laukā no vardarbīgām attiecībām. Ar katru dienu man kļūst ar vien grūtāk darīt ikdienas pienākumus un izlikties, ka viss ir kārtībā, es tā vairs nespēju.

Atbilde:

Labdien, Diāna!

Valmierā diemžēl neviens  ārsts psihoterapeits  nepraktizē.  Ja vēlaties  izvelāties  psihoterapeitu, skatiet mūsu  sarakstu

 

Ar cieņu,

Andis


05.09.2022. Parisa jautā:
Sveiki! Šodien man iedeva svarīgu domu par to, ko man vajadzētu ārstēt. Man ir vairāk nekā gadu uzlikta diognoze - dziļa depresija, trauksme, veģetatīvā distonija. Šodien sapratu, ka nevaru piedot savai mātei daudzas lietas, ar kurām man būtu jāstrādā. Vai jūs varētu ieteikt man psihoterapeitus ar kuriem es varētu strādāt ar šādu problēmu? Paldies par uzmanību :)

Atbilde:

Labdien, Parisa, ar šādiem jautājumiem strādā visi sertificētie psihoterapeiti, kurus varat atrast mūsu mājaslapā. Ir pieejami gan darba pieredzes apraksti, gan prakses lokalizācija, izpētiet un lai izdodas izvēlēties sev piemērotu terapeitu!

 

 

ar cieņu,

dr.Ilze Treimane


04.09.2022. Toms jautā:
Sveiki, vai ir iespējams saņemt Online konsultācijas?

Atbilde:

Labdien,  Tom!

Jā, ir.  Kolēģi   to  norādījuši savās  vizitkartēs  mūsu  lapā.  Uzklikšķiniet  uz terapeita  vārda,  un atvērsies  vizītkarte.(  ne visiem  tas minēts, bet atradīsiet).

 

Lai izdodas

A.


29.08.2022. Kate 45 jautā:
Jau vairākus gadus es plēšu ienadžus pie roku pirkstu nagiem.Ne katru dienu, dažreiz ieplēšu līdz asinīm, dažreiz tikai uzsāku knibināt un spēju sevi apturēt no dziļākas plaisāšanas.Esmu sapratusi,ka man ir mazvērtības komplekss, es nespēju nodibināt ģimeni. Iespējams, tāpēc daru sev pāri, jo man ir dusmas uz sevi.Kāda terapija man būtu piemērota un cik ilgi? Gribēju piebilst, ka esmu gājusi ilgtermiņa psihodinamiskajā psihoterapijā apmēram 15gadus, uzskatu, ka tas ir ļoti ilgi.

Atbilde:

Labdien, Kate!
15 gadus psihodinamiskā psihoterapijā tiešām ir ilgi.


Jautājumi: ar ko pie psihoterapeita griezāties, ko tur izstrādājāt, kas mainījās?

Kad beidzāt to?

Vai simptoms pēc tam uzradās?

Vai tas bija pietiekami kvalificēts psihoterapeits?

Kādas rekomendācijas uz šo Jūsu jautājumu dod vai būtu devis Jūsu labi zināmais psihoterapeits?


Pret simptomu varētu palīdzēt Kognitīvi biheiviorālā terapija.
Dziļākas problēmas, iespējams, risinātu psihoanalītiska psihoterapija vai psihoanalīze.
Diemžēl nekāda terapija nevar reāli izmainīt mūsu vecākus un bērnības apstākļus, un audzināšanu, pārvērst mūs par pilnīgi citiem cilvēkiem.


Dr. Dace Cerava


28.08.2022. Zane jautā:
Labdien! Man ir grūtības ar asociāciju veidošanu, tēlaino domāšanu, neprotu minēt mīklas, un es vēlos iemācīties analizēt dažādus tekstus, piemēram daiļliteratūru, kā arī iemācīties izteikt savas domas ne tikai mutiski, bet sakarīga teksta veidā. Un man ir arī grūtības koncentrēties mācībām, pretestība un nāk miegs. Sakiet, lūdzu, vai ir kāds psihoterapeits, pie kura varētu griezties, un vai ir iespējams, ka konsultācijas notiktu Zoomā, jo es nedzīvoju Latvijā. Paldies.

Atbilde:

Labdien,

 

Psihoterapija (it īpaši psihodinamiskā/psihoanalītiskā psihoterapija) var veicināt tēlainās domāšanas attīstību. Bet iespējams, ka Jūsu mērķim varētu apsvērt arī citus risinājumus. Ja mērķis ir iemācīties analizēt daiļliteratūru, tad, iespējams, var meklēt literatūras analīzes grupas/diskusiju klubus. Ja mērķis ir iemācīties izteikt savas domas tekstā, tad, iespējams, var meklēt neformālās izglītibas programmas, kur specifiski tiek apgūtas šīs prasmes.

 

Grūtības koncentrēties mācībām, pretestība mācībām - ir jautājums, kuru var specifiski risināt ar psihoterapeitu.

https://www.arstipsihoterapeiti.lv/lv/psihoterapeits.html - šeit ir psihoterapeitu saraksts, kur var paskatīties, pie kā var vērsties arī attālināti.

 

Ar cieņu,

Gļebs Troščenkovs

 

 


25.08.2022. Guna jautā:
Labdien, pie kāda speciālista lai griežos, ja nav pārliecības par saviem spēkiem. Gribas aiziet no vardarbīgām attiecībām, bet ir nepārtraukta baiļu sajūta, ka nespēšu bērniem nodrošināt visu nepieciešamo, lai gan darbs ir labs. Ir daudz iekšēju konfliktu ar sevi, ka kaut ko nevaru, neprotu, nesanāks...

Atbilde:

Labdien, Guna!

Jūsu aprakstīto situāciju un problēmas, ar kurām Jūs saskaraties, palīdzēs risināt psihoterapija. Psihoterapeitus varat atrast dažadās speciālistu mājas lapās, piemēram,: www.arstipsihoterapeiti.lv; www.psihosomatika,lv; www.kbt.lv; www.intellego.lv u.c.

Ar cieņu,

Dr.Guntra Zariņa

 


24.08.2022. Baiba jautā:
Ko darīt, ja jūtu, ka rodas jūtas/ simpātija vai pat mīlestība pret savu psihoterapeitu? Kā tikt vaļā no šādām domām?Vai arī jāmeklē cits psihoterapeits?

Atbilde:
Labdien, Baiba,
Var ieteikt izrunāt to ar savu terapeitu, tāpat ka jebkuras jutas, kas rodas terapijas gaitā, un jūs kopīgi radīsiet sapratni un risinājumu.
Lai izdodas!
Ar cieņu,
Indra Upmiņa


23.08.2022. Viktorija jautā:
Sveiki! Vai jums ir zināms, vai Rīgā ir franciski runājoši terapeiti? Paldies! viktorijamezniece@gmail.com

Atbilde:

Labdien!

Daļa  no mūsu kolēģiem savās  vizīkartēs  ir norādījus  darba valodas. Piemēram  dr  Lapsa dr.  Užāns

Arī  daži  citi  kolēģi  norādījušai, ka  lieto franču  valodu. ,


18.08.2022. Katrīna jautā:
Sveiki! Jau 3 gadus mokos ar “dermatilomania” jeb dermatilomāniju. Man ir problemātiska āda un katru dienu knibinu seju - spiežu pumpas, taisu un plēšu kreveles uz sejas. Trakākais bija, kad noplēsu ādu līdz veidojās jau 2. ādas kārtas brūce. Esmu gājusi pie dermatoloģes, kosmetaloģes, bet nekas nepalīdz. Dažas dienas varu neaiztikt seju, tomēr jau 2. vai 3. dienā vairākas stundas to spaidu. Es nespēju atrast, kur Latvijā sniegties pēc palīdzības, esmu daudz ko mēģinājusi, bet nekas nepalīdz. Vairākus gadus dzīvoju ar konstantām vēdera sāpēm, esmu gājusi pie vairākiem ārstiem, taču problēma "nav atrasta". Es domāju, ka tas ir uz stresa pamata, dzīvoju katru dienu stresā par savu izskatu, bet, ar vēdera sāpēm tas arī uzpūšas, kas liek man vēl vairāk uztraukties par to, kā tas izskatās. Ko darīt, lai mazinātu uztraukumu par vizuālo izskatu, kas rezultējas fiziskās sāpēs (konkrēti vēdera) un aizsit elpu (šķiet, ka nav gaisa). Ar cieņu!

Atbilde:

Labdien, Karīna!


Kā rakstiet - ar vienu un otru problēmu esiet vērsusies pie dažādiem speciālistiem, tagad uzrunājiet psihoterapeitus. Būtībā abas problēmas ir saistītas un ir izveidojies "apburtais loks". Jo sliktāk ar ādu, jo lielāks stress un vēdersāpes - jo trauksme un stress pieaug, jo vairāk ādas knibināšana.
Sirsnīgi iesaku Jums aiziet uz konsultāciju pie ārsta- psihoterapeita! Izskatās, ka Jūsu simptomiem ir kāds psihoemocionāls cēlonis.


Uzmācības ārstē psihes speciālisti!


Ar cieņu - dr. Lapsa


05.08.2022. Ieva jautā:
Labdien! Atpūtas brīdī pēkšņi sastinga rokas un seja, likās, ka piepampst mēle un sirds tūliņ apstāsies. Tiku aizsviesta uz slimnīcu, jo domāja, ka kāda sirds kaite. Tomēr pēc galvas, plaušu, sirds pārbaudēm tika secināts, ka fiziski esmu pilnīgi vesela, un tās ir izteiktas panikas lēkmes, kas nu jau atkārtojas bieži. Vai vēl joprojām ir iespējams piekļūt valsts apmaksātām psihoterapijas vizītēm 2022.gadā? Nevēlos tikt “uzsēdināta” uz antidepresantiem.

Atbilde:

Labdien!

Nosūtījumu konsultācijas saņemšanai var izsniegt ģimenes ārsts vai psihiatrs , izvērtējot pacienta sūdzības un vadoties pēc nozares speciālistu izstrādātā algoritma. Vairāk informācijas  atrodams  šeit -  Nacionālā  veselības dienesta   mājaslapā.


22.07.2022. Marija jautā:
Man ir problēmas ar savu domu savaldīšanu. Galvā nāk sliktas domas, tieši par to kas visvairāk biedē un nevari to savaldīt. It aizgājis līdz tam ka jau skrāpēju sev rokas. Sakiet, vai man doties pie psihoterapeita vai psihiatra. Jo pati apzinos, ka ir jālieto medikamenti, ko tas biss ietekmē arī fizisko veselību

Atbilde:

Labdien,  Marija!

 

Ja doma ir par  medikamentozu  ārstēšanu,  tad  konsultācija  ar psihiatru   ir  racionālāka   izvēle.

 

Ar cieņu

A.


21.07.2022. MDR jautā:
Labdien! Kuri psihoterapeiti biedrībā specializējas CPTSD vai PTSD ārstēšanā?

Atbilde:

Labdien, MDR!


Psihodinamiskajā psihoterapijā simptoms tiek uzlūkots kā kompromisa risinājums tiem iekšējiem konfliktiem (vēlmēm, aizliegumiem, sāpēm utt), kuri plosa dvēseli. Tādēļ mēs tā īpaši nespecializējamies simptomu terapijā, jo cenšamies tvert, pētīt, izprast cilvēku kopumā viņa dzimtas, biogrāfijas, konstitūcijas un morāles aspektos. Kognitivi Biheviorālā psihoterapija pamatā fokusējas uz simptomu- ja jūs vēlētos KBT pieeju, tad palasiet, ko ārsti par sevi raksta, tad jau atradīsiet tos no mums, kuri pārvalda KBT.

Cik zinu, tad šajā jomā spēcīgi ir dr. A. Utināns, dr. V. Briedis un dr, A. Pavloviča. Lai Jums veicas ceļā uz veselību.

Dr. M. Dubava


12.07.2022. Виктория jautā:
Добрый день. Я прошу прощения за беспокойство. Скажите, как найти специалиста, которЫй может проработать Пограничное расстройство личности? Я жена Человека, который периодически и регулярно подвергает нас с Дочкой (1 год и 4 месяца) к психологическому насилию - абьюзу. Я лично сама работаю с Психологом. Муж в моменты своего покоя безумно хочет справиться с этим недугом и проработать это, чтобы не потерять семью. Мы в поисках Психотерапевта, кто не побоится поработать с человеком с такими пробле

Atbilde:

Labdien, Viktorija.

 

Darbā ar personības traucējumiem var izmantot dažādas psihoterapijas pieejas. Tas kādu pieeju izvēlēties vairāk atkarīgs no Jūsu vēlmēm. Ja ir vēlme ātrāk mazināt ārējās izpausmes-simptomus, tad var izvēlēties kognitīvi biheiviorālo terapiju. Ja vēlme panākt dziļākas un noturīgākas izmaiņas, tad izvēlēties psihodinamisko psihoterapiju.

 

Meklējot terapeitu svarīgi skatīties, lai speciālists attiecīgajā metodē ir sertificēts.

A.c.
Ārsts psihoterapeits Līga Lismane