Jautājumi > Atbildes

Atbildes

1 no 72 > >>

08.01.2022. Medicīnas studente jautā:
Kāpēc psihoterapeiti pacientiem māca, ka pacients nav tik visvarens, lai apkārtējos cilvēkos izraisītu konkrētas emocijas (i.e. ka apkārtējo emocijas atkarīgas tikai no apkārtējiem pašiem), bet tai pat laikā māca, ka emocijas izraisa gan ārēji, gan iekšēji faktori, t.sk. apkārtējo cilvēku rīcība vai tās iztrūkums? Lai mazinātu pacientu vainas izjūtu par lietām, par kurām, iespējams, vainas izjūtu tomēr būtu jāizjūt, lai saglabātu empātiskas attiecības ar apkārtējiem un nekļūtu par antisociāliem?

Atbilde:

Labdien!

 

Teikums, "ka pacients nav tik visvarens, lai apkārtējos cilvēkos izraisītu konkrētas emocijas" nav precīzs emociju teorijas atspoguļojums. Cilvēki izraisa viens otrā emocijas pateicoties spoguļneironiem, tas tiešām ir pamats empātijai. Kognitīvā teorija saka, ka emocijas arī aktivē  domas un iepriekšējās pieredzes atmiņas (un tie ir iekšējie faktori).

 

Es teiktu, ka psihoterapijas galvenais uzdevums ir iemācīt pacientam apzināties, pieņemt un kontrolēt emocijas. No vienas puses kontrolēt vainas apziņu vienam cilvēkam, kad tas izraisa otrā aizvainojumu, un kontrolēt otram cilvēkam savu radušos aizvainojumu. Tādā ziņā katrs ir pats atbildīgs par savu emociju apzināšanos, pieņemšanu un kontroli un neadekvāta ir otra cilvēka vainošana par savām radušamies emocijām.

Būtībā jau emocijas aktivē paša smadzenes.

 

Cieņā,
Artūrs Utināns


07.01.2022. g jautā:
Labdien, Man ir problēmas attiecībās acīmredzami manas seksualitātes dēļ - ir gan fiziski, gan emocionāli diskomforti. Ir iets pie psihologiem un citiem speciālistiem, bet īsti skaidrības nav vai fiziskais izriet no emocionālā vai otrādi, jeb tie abi ir paralēli. Vai ir kāda iespēja veikt kādu padziļinātu izpēti, saņemt atzinumu par to, kas ir problēmas pamatā un kā tās lietas risināt? Vai varat ko ieteikt kur vērsties par šo?

Atbilde:

Labdien!

 

Mūsu seksualitāte ir ļoti komplicēta pēc savas būtības. To nosaka un ietekmē gan bioloģiski, gan psiholoģiski, gan sociāli faktori. Un, atkarībā no cēloņiem, tiek koriģēta problemātiskā daļa vai daļas. Parasti ar to nodarbojas seksologi. Kad diagnoze ir precizēta un noskaidrota ārstēšanas taktika, var būt iespējama ārstēšana arī pie psihoterapeita, atsevišķos gadījumos - pie urologa (ja nepieciešama ķirurģiska ārstēšana).

Jūsu gadījumā loģiski būtu sākt ar seksologa, seksopatologa konsultāciju, lai tiktu pie izpratnes par problēmas būtību.

 

Ar cieņu,

dr. Elmārs Vārpa.


06.01.2022. Amelija jautā:
Labdien!Ir dzirdēts, ka saistībā ar pandēmiju ir praktiski neiespējami tikt pie psihologa/psihoterapeita. Visi ir aizņemti. Vai ir vēl ārsti, kas pieņem? Piemēram rezidenti? Man ir iepriekš atteikts, ka vairs jaunus klientus nepieņem un tas rada bažas, ka arī tagad tā notiks,kaut gan ļoti noderētu palīdzība.

Atbilde:

Labdien, Amēlija!

 

Paldies, par jautājumu! Ziņas par psihoterapeitu noslodzi ir mainīgas. Es ieteiktu turpināt meklēt, pat ja saņemti atteikumi, ka netiek pieņemti jauni klienti.

 

Varat zvanīt vai rakstīt arī man.

 

Ar cieņu,
Inese Drēska


05.01.2022. Kristīne jautā:
Labdien! Esam šķirta ģimene, ir bērniņš. Nespējam sarunāties ar bijušo vīru nepaaugstinātos toņos, to pamana arī bērns. Vēlamies atrisināt sasāpējušos jautājumus un turpināt veselīgi komunicēt netraumējot nevienu no mums. Kādus psihoterapeitus ieteiktu konkrētajā situācijā. Vēlamies kopā apmeklēt. Paldies!

Atbilde:

Labdien,

LĀPA sertificētie psihoterapeiti, kas strādā ar pāriem
Gunta Andžāne

Zaiga Blaua

Valdis Briedis

Rudīte Cedriņa

Silvija Lejniece

Ilva Mežmača

Aleksandrs Moškins

Ingrīda Ratniece

Ilze Siliņa

Voldemārs Švarcs

Monta Vasiļevska

Indra Upmiņa

Artūrs Utināns

Elmārs Vārpa

Evija Ziemele

Inta Zīle

 

 

LĀPA sertificētie psihoterapeiti, kas strādā ar ģimenēm
Gunta Andžāne

Valdis Briedis

Rudīte Cedriņa

Silvija Lejniece

Aleksandrs Moškins

Inta Petuha

Ingrīda Rateniece

Ilze Siliņa

Voldemārs Švarcs

Monta Vasiļevska

Indra Upmiņa

Evija Ziemele

Inta Zīle

 

 

 


31.12.2021. Anna jautā:
Sveiki. Varat uzrakstīt rezidentus, kuriem ir pieredze vai pašiem gribās vairāk palīdzēt cilvēkam ar gastroenteroloģiskām/psiholoģiskām problēmām. Vienkārši, esmu ārsta meklējumos.

Atbilde:

Labdien,

rezidenti -  LĀPA  veicinātājbiedri šobrīd  ir Agita  Lazdiņa,  Anastasija  Kajandere, Agita  Tomme, Dāvis E. Liepa,   Kristīne Kosareva,  Katrīna Zilgalve,  Marta Jasa, Jana Vībure, Laura  Konrāde Jilmeza


15.12.2021. . jautā:
Labdien! Vai Jūs varētu ko ieteikt cilvēkam, kas vēlas risināt esošās problēmas, kas izriet no traumatiskām fiziskām, seksuālām pieredzēm, taču ar psihoterapeitu kategoriski nav gatavs par to runāt? Vai varbūt drāmas terapija varētu būt palīdzoša?

Atbilde:

Labdien!

Šādās situācijās, kas saistītas ar psihoemocionāliem pārdzīvojumiem, ļoti svarīga ir personas patiesa ieinteresētība un ticība speciālistam, metodei. Mazāk svarīga pati metode kā tāda. Pretējā gadījumā šo terapijas metožu nebūtu tik daudz. Ja būs uzticība/ticība, tad līdzēs gan psihodrāma, gan garīdznieks, gan... Pretējā gadījumā būs tikai vilšanās. Tādēļ izvēles iespējas būtu jāatstāj katram paša ziņā.

Ar cieņu,

dr. Elmārs Vārpa.


10.12.2021. Ainis jautā:
Labdien! Kur varētu veikt diagnostiku un saņemt ārstēšanu (zgan zāles, gan cita veida) pieaugušais, ja ir aizdomas par uzmanības deficīta sindromu?

Atbilde:

Labdien, Aini


Pieaugušo UDHS (Uzmanības Deficīta un Hiperaktivitātes Sindroms)ir salīdzinoši sarežģīti uzstādāma diagnoze, tā kā līdzīgi simptomi var būtu dažādu iemeslu izraisīti (trauksmes, garastāvokļa traucējumi, vielu lietošana, somatiskas saslimšanas).

 

Lai diagnosticētu UDHS vislabāk vērsties pie psihiatra vai neirologa. Speciālists Jums nozīmēs izmeklējumus, lai noskaidrotu sindroma simptomus, iespējamās blakus slimības kā arī ar sindromu saistītus sarežģījumus. Ja diagnoze apstiprinās, tad nepieciešamības gadījumā ārsts nozīmēs medikamentozu korekciju, kognitīvi biheiviorālo terapiju (klīniskais psihologs), lai uzlabotu sociālo adaptāciju vai psihodinamisko psihoterapiju (psihodinamiskais psihoterapeits), ja UDHS simptomu dēļ attīstības laikā radušies emocionāli traucējumi.

 

Ārsts psihoterapeits Līga Lismane


27.11.2021. Terēza jautā:
Sveiki! Mana problēma ir tāda: neko nevaru turpināt/pabeigt līdz galam, pat lietas ,kas man tik ļoti patīk. Vērsties pie psihologa jeb nē?

Atbilde:

Sveiki!

Jā,  vērsties.

 


27.11.2021. Kamilla jautā:
Labdien! Man ir 16, vēlos uzzināt ko darīt un pie kā vērsties, psihologs vai psihoterapeits, esmu kļuvusi antisociāla, uztraucos ko par mani padomās apkārtējie, baidos kļūdīties,izjūtu lielu uztraukumu,diskomfortu zvanot svešiniekiem,piemēram, lai pierakstītos uz vizīti pie ārsta, ja esmu kur paslavēta neuzskatu, ka esmu to pelnijusi. Liekas , ka visi apkārtējie uzskata mani par nepilnvērtīgu cilvēku, ğimenē jūtos kā lieks balasts,neiederos. Varētu vēl rakstīt un rakstīt. Ko darīt?

Atbilde:

Labdien.


Paldies par jautājumu.Izklausās ,ka Jūsu pašsajūta un pieminētās grūtības aicina meklēt palīdzību.Jums var palīdzēt gan psihologs, gan psihoterapeits.Abu pieminēto speciālistu uzdevums ir palīdzēt saprast Jūsu pieminēto sajūtu cēloņus un kopā ar Jums atradīs ceļu kā atbrīvoties no tik smagām sajūtām.Svarīgi laicīgi vērsties pie palīdzības un nepalikt vienai un atrast savu speciālistu.

 

Ar cieņu un izdošanos vēlot,
Dr.Silvija Lejniece


23.11.2021. Izmisusī jautā:
Labdien! Jau vairākus gadus esmu iespaidota no mātes puses, man ir 25 gadi. Viss ko es daru vai neizdaru, viņas acīs ir nepieņemams. Neesmu nekad no viņas dzirdējusi uzslavas par panākumiem, dzirdu tikai kritizējumus un negācijas. Cenšos viņai izpatikt, nespēju pat viņai neko pretī pateikt, jo zinu, ka mani noniecinās zemāk par zāli. Sapratu, ka šim beidzot būtu jāpielik punkts, tas ietekmē gan mani, gan attiecības ar citiem. Vēlos atrast pieredzējošu psihoterapeitu, kurš spētu palīdzēt?

Atbilde:

Labdien!

 

Jūsu situācija tiešām smaga un nepatīkama, apsveicu ar drosmīgu lēmumu- meklēt palīdzību!

Domāju, ka ikviens mūsu asociācijas kolēģis ir kompetents risināt Jūsu grūtības. Izpētiet mūsu sarakstu, aplūkojiet fotogrāfijas un izvēlieties terapeitu, kas Jums šķiet visuzticamākais, kas patīk un raisa drošības sajūtu, ar kuru kopā gribētos iet cauri savai dzīvei. Ja vēlaities vairāk pieredzējušu, tad izvēlieties vecāku; taču reizēm tieši ar gados jaunāku, tuvāku savam vecumam var būt labākas saprašanās sajūta.

Uzticieties savām izjūtām, intuīcijai, un- lai izdodas!

Šis ir pirmais solis ceļā uz citādāku dzīvi.

 

Ar cieņu, Baiba Šmite


21.11.2021. Dzintra jautā:
Kādus 30 gadus atpakaļ esmu bijusi pie psihoterapeita ,VEF veselibas centrā,ŪNIJAS ielā. Bērziņa k-gs. Ideāli palīdzēja ar 1x viss sakārtojās.Liekas, ka biju pat nohipnotizeta,jo neatceros neko.

Atbilde:

Labdien, Dzintra!

Paldies, ka padalījāties ar savu pieredzi!

Ar cieņu,

dr. Elmārs Vārpa.


19.11.2021. Anna jautā:
Labdien! Es nevaru ilgstoši atrast darbu (aptuveni 10 gadus ar dažām strādāšanas epizodēm pa šiem g).Man īsti nav prasmju, ir augstākā izglītība.Kad aprecējos,tad pārvācos no Rīgas uz mazpilsētu, piedzima bērni. Esmu dažās darba vietās strādājusi,bet īslaicīgi -dažādu iemeslu dēļ. Gan tā dēļ,ka nepratu veikt darba pienākumus, gan arī tādēļ, ka bija nesaskaņas ar darba devēju. Nesaprotu,ko darīt jo vajag naudu iztikai. Sūtu CV un pieteikumus ļoti daudz. Esmu noslīpējusi savu CV līdz perfekcijai.

Atbilde:

Labdien, Anna!

Pirmais, ko varu Jums ieteikt, ir griezties Nodarbinātības valsts aģentūrā pēc dzīvesvietas, kur ar šāda veida palīdzību nodarbojas profesionāļi, kuriem ir pieejami dažādi resursi, arī kursi , īslaicīga psiholoģiska palīdzība utml.

Ja tomēr grūtības turpinās un ir iespēja, iesaku psihoterapijas kursu, lai pārvarētu šo ieilgušo stāvokli.

Patiesā cieņā,

Dr.Aija Kraskura


15.11.2021. Zane jautā:
Sveiki, pēdējos gados cenšos piekopt apzinātību. Katru reizi, atkrītot atpakaļ prāta radītajos modeļos un problēmās, cenšos vilkt sevi tagadnes domāšanā. Taču joprojām mocos ar trauksmi un paniku, ķermeņa trīci(sevišķi ja ir kāds nopietns satricinājums). Cik ilgi ir jāstrādā ar sevi vai cik ilgi ir nepieciešama terapija? Vai var tā būt, ka jāiet pie terapeita visu dzīvi?

Atbilde:

Labdien, Zane!

Apzinātība ir labs solis pareizā virzienā. Domāju, ka ja nopietnāks satricinājums ir ar izteiktu reakciju visā ķermenī, tad šādas spēcīgas reakcijas iemesli meklējami psihes bezapziņas daļā. Tai mēs paši piekļūt nevaram, jo psihe mūs no šīs informācijas sargā. Šeit bez psihoterapeita palīdzības neiztikt. Cik ilga terapija nepieciešama Jums pastāstīs psihoterapeits, jo katrs gadījums atšķiras. Iesaku meklēt terapeitu, ar kuru varat justies droša un pārliecināta par labu sadarbību.

 

Patiesā cieņā,

dr. Jānis Vītiņš


10.11.2021. Uģis jautā:
Labdien! Man ir 45 gadi. Vēlējos uzzināt, pie kāda ārsta man ir jāvēršas, ja man ir sekojoša problēma. Es alkoholu lietoju ļoti reti - 3-4 reizes gadā, bet, kad iedzeru, dažreiz alkohola reibumā PĒKŠŅI izpaužās šausminošs ļaunums pret apkārtējiem cilvēkiem, draugiem, neadekvāta rīcība, nesakarīga runa, gan latviešu valodā, gan krievu, pēc draugu sacītā, acīs parādoties tukšums, it kā tas neesot es. Pats es to neatceros, bet, kad draugi stāsta, es vienkārši tam nespēju noticēt. Personības traucē

Atbilde:

Labdien,  Uģi!

 

Iesaku meklēt palīdzību pie narkologa psihoterapeita vai psihiatra psihoterapeita. Piemrama: Velgas Sudrabas, Tijas Vanagas, Ilzes Maksimas, G.Polis u.c. kolēģiem.

 

cieņā

Evi  Kārnija


09.11.2021. Elīza jautā:
Labdien, Kad man bija 14.gadi vecāki aizveda pie psihologa, mamma izdomāja par mani nepatiesu stāstu un izstāstīja psihologam. Psihologs sesiju laikā spieda man “teikt patiesību”, kaut vai vairākas reizes izskaidroju, ka tā nekad nav bijis. Es jutos vienkārši briesmīgi… Ir vairākas sliktas pieredzes ar psihologiem. Pagāja seši gadi, bet pēc vairākām negatīvām pieredzēm ir bail iet un “kratīt sirdi” pie jauna speciālista. Kā atgūt to uzticību?

Atbilde:

Sirsnīgi žēl dzirdēt par nepatīkamo pieredzi jūtīgajā pusaudžu vecuma posmā un ne tikai.

 

Uzticības jautājumi ir smagi, jo principā tie ir vieni no stūrakmeņiem veiksmīgam terapijas procesam, ja to nav, tad grūti iedomāties efektīvu terapiju. Manuprāt uzticību mēs sākotnēji vai nu dodam vai nē. Mēs nevaram kontrolēt ko cilvēks izvēlēsies darīt ar mūsu sniegto informāciju, taču mēs varam pieņemt drosmīgu lēmumu no savas puses uzticēties. Ja cilvēks, profesionālis, izdara izvēli un šo uzticību nodod, tad tas lai paliek starp viņu un viņa sirdsapziņu - ne mums. Savukārt, ja kāds mūsu uzticību nodevis, neiesaku dot vēl "otru" iespēju, bet gan distancēties.

 

Varu novēlēt atpūsties, saņemt drosmi un mēģināt vēlreiz. Noteikti, ka ar laiku sanāks!

 

dr.A.Ancāns


05.11.2021. Sigita jautā:
Labdien! Sakiet vai ir gadījumi,ka tomēr nevar tikt vaļā no trauksmes sajūtas ikdienā kautkādu iedzimtu faktoru dēļ vai jūtīgas nervu sistēmas dēļ un zāles jādzer visu mūžu? Pagaidām man ir tāda sajūta:(

Atbilde:

Labdien,

 

Trauksmes smaguma pakāpi nosaka gan iedzimtības faktori, gan ārējās vides faktori (bērnības situācija pagātnē un tagadnes situācija). Atkarībā no trauksmes smaguma pakāpes, medikamentoza ārstēšana un tās ilgums var būt ļoti individuāls. Ja Jūs uztrauc zāļu lietošanas ilgums, to noteikti ir vērts apspriest ar savu ārstējošo ārstu.

Trauksmes ārstēšanā ir divas svarīgas komponentes: medikamenti un psihoterapija. Ja psihoterapija vēl nav uzsākta, ir vērts to apsvērt, jo ar psihoterapijas palīdzību palielinās varbūtība, ka vajadzība pēc zālēm var samazināties.

 

Ar cieņu,

Gļebs Troščenkovs


01.11.2021. Regina jautā:
Sveicināti. Ko man iesākt ja man ir panikas lēkmes un rodas bailes nomirt Šīs lēkmes man radās pirms 5 mēnešiem. Izteiktākas viņas man ir kad esmu mājās viena.

Atbilde:
Labdien,Regīna.
Jums jākonsultējās pie ārsta psihiatra un/vai ārsta psihoterapeita.
Ar cieņu
Dr.R.Cedriņa

16.10.2021. Arturs jautā:
Sveiki ko man darit ja es no 14 gadu vecuma staigaju sieviesu drebes un apaksvela

Atbilde:

Labdien, Artur!

Paldies par iesūtīto jautājumu.

Ja jau esat jautājis, tad , iespējams, fakts, ka staigājat sieviešu drēbēs, Jūs mulsina. Šis jautājums ir tik sensitīvs, ka , saprotams, nevar būt nekādu atbilžu uz Jūsu jautājumu - ko darīt.

Vienīgi varu ieteikt pierakstīties uz vizīti pie psihoterapeita un vizītes ietvaros noskaidrot visus sev neskaidros jautājumus. Iespējams, tad arī pats sevi sapratīsiet labāk un sarunas laikā atradīsiet atbildes pats.

Cieņā,

Dr. Aija Kraskura


07.10.2021. qwerty jautā:
Kādam būtu jābūt veselīgam terapijas noslēgumam? Brīžiem jau nolaižas rokas, jo dēļ terapeites dīvainas rīcības un vēlmes uzspiest jaunas tēmas, ko vajadzētu izstrādāt, neizdevās labs ilgtermiņa terapijas noslēgums, kas man bija ļoti svarīgs. Beigās vēl teica, ka ne tā visu uztvēru. Sanāk, ka papildus visam, kas jau tā ir komplicēti, vēl uzzinu, ka man ir nepareiza uztvere:( Tas viss bija par daudz, tāpēc es vienkārši pārtraucu. vai jekurš terapeits var pabeigt terapiju cita vietā?

Atbilde:

Labdien, QWERTY!

 

Paldies, ka uzticējāt mums savu jautājumu! Žēl, ka terapijas nobeigums nesanāca, kā bijāt cerējis! Terapijas noslēgumi mēdz būt dažādi, ne vienmēr izdodas kā rakstīts grāmatās. Būtu labi, ja terapiju varētu beigt, kad sasniegts uzlabojums vismaz kādā no cerētajām jomām.
Nobeiguma sesiju laikā pārrunā ar terapeitu, kas izdevies un, kas nav izdevies. Kādreiz terapeiti norāda, kādas jomas vēl varētu uzlabot.Tam var nepiekrist. Pārsvarā terapijas nobeigumā cilvēki izjūt pateicības jūtas par kopā paveikto, skumjas par šķiršanos no terapijas, nelielu satraukumu, kā ar visu tālāk tiks galā paši.

Protams, jūs varat mēģināt pārrunāt jūsu terapijas nobeigumu ar kādu citu terapeitu, tomēr, es ieteiktu to izdarīt ar to, ar kuru bijāt kopā terapijā. Var nedaudz nogaidīt, lai norimst vilšanās un tad mierīgi pārrunāt nobeigumu ar savu terapeitu.

 

Ar cieņu,
Inese Drēska


29.09.2021. Marta jautā:
Labdien. Man ir jautājums par deliņu, kam, nu jau, tulīt, 7 gadi. Viņš ar savām emocijām ir ļoti uzbāzīgs. Situācijā, kad runa iet par mīlestību viņš grib to izrādīt ļoti spēcīgi, dažkārt pat ar varu uzspiest to. Piemērs, Manam jaunajam draugam, lec virsū un saka es tevi mīlu, viss jauki, bet viņš to dara ļoti uzstājīgi un ar dusmām, ja netiek atbildēts pretī, tad bļauj kāpēc Tu mani nemīli. Viņam vienmēr šos vārdus esmu teikusi bez ierobežojuma, apskaujamies un pēc iespējas pavadām laiku kopā.

Atbilde:

Labdien,  Marta!

 

Bērnu  attīstība:  augšana,  psihes   attīstība  utt,  norit  nevienmērīgi.  Emocijas  un to regulēšanas  spējas   neattīstās  vienlaicīgi.  Tas, ka aprūpētāji  kļūst par   bērna emociju  līdzsvarotājiem,   palīdz   bērnam  ar  laiku pašam  apgūt  spēju  mīlestību izpaust ne vairāk, kā  nepieciešams.  Lai  Jums izdodas dēliņa " uzbāzības" izturēt!

 

Andis