Jautājumi > Atbildes

Atbildes

1 no 66 > >>

18.09.2020. Teodors jautā:
Labdien! Attiecībās ar mīļoto cilvēku pēkšņi materializējies modelis, kuru ar prātu esmu gatavs pieņemt, taču emocijas un fizioloģija protestē. Pie kā/kura ieteiktu man vērsties, lai tiktu ar sevi skaidrībā?

Atbilde:

Labdien, uz šādu jautājumu atbildi palīdzēs rast psihoterapeits.
arstipsihoterapeiti.lv mājas lapā atradīsiet speciālistu sarakstu, no kura varat izvēlēties.

 

Ar cieņu,
Dr. Inguna Rudzīte


16.09.2020. Interesents jautā:
Labdien, Kur var atrast saiti uz LĀPA 16. septembra sēdi? Mazāk nekā 2 stundas līdz sēdei, bet tā joprojām nav pievienota.

Atbilde:

Labdien, atvainojamies. Tā bija  tehniska rakstura  problēma.

Ja Jums interesē asociācijas  aktivitātes, ir iespēja  kļūt par veicinātājbiedru.  Tad varēsiet  saņemt  informāciju par mūsu  pasākumiem.


01.09.2020. Aija jautā:
Labdien! Kä pärvarēt bailes no cilvēkiem? Nespēju aiziet pie ärsta un uzticēties. Varbüt ir käda iespėja palīdzēt nesaskaroties ar cilvėkiem klätienė?

Atbilde:

Labdien, Aija!
Bailes no cilvēkiem ir pazīstam un psihoterapijā sekmīgi ārstējams trauksmes tipa traucējums.

Ja tās ir tik spēcīgas, ka neļauj uzticēties arī ārstam - kvalificētam profesionālim ar gadiem ilgu pieredzi, tad palīdzēt varētu šī pirmā soļa sadalīšana mazākos, bet paveicamos soļos. Iesaku sākt ar telefona zvanu kādam no ārstiem psihoterapeitiem. Tā Jūs neklātienē pārrunāsiet ar viņu šos jautājumus.
Pēc sarunas atbildiet sev uz jautājumu - "vai varu šim ārstam uzticēties?" ar kādu no šim atbildēm : "noteikti nē", "noteikti jā" vai "iespējams, ka jā". Balstoties uz atbildi arī izdariet savu izvēli. Ja atbilde ir "noteikti nē", zvaniet nākošajam ārstam un meklējat tik ilgi, līdz varat sev atbildēt "iespējams, ka jā".

 

Veiksmi vēlot, dr. Jānis Vītiņš


25.08.2020. Ilze jautā:
Labdien! Kādu laiku atpakaļ apmeklēju valsts apmaksāta psihiatra vizītes depresijas un trauksmes dēļ. Kad uzzināju, ka esmu stāvoklī to pārtraucu (bija arī jūtams uzlabojums). Man visu šo laiku (mazajam tiko 3 gadi) bija labi, bet šobrīd atkal jūtu stipru trauksmi un depres. pazīmes,pašnāvības d. Iepriekš visa ārstēšana bija vienīgi zāles un 5 min.pie ārsta. Domāju, ka tā kā tik ilgi man bija labi bez zālēm, varbūt efektu var sasniegt arī bez tām. Vai ir pieejama valsts apmaksāta pisihoterapija?

Atbilde:

Labdien, Ilze!

Uz Jūsu  jautājumu  lūdzām atbildi iestādei,  kas tur rūpi par  "valsts apmaksātiem"  veselības pakalpojumiem - Nacionālajam  veselības  dienestam.

 

Lūk, atbilde:

 

Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, no 2019. gada 1. aprīļa pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem noteiktās psihiatru praksēs valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus sniedz multidisciplināras psihiatru komandas, kurās ietilpst psihiatrs, bērnu psihiatrs, psihologs, psihoterapeits, garīgās veselības aprūpes māsa un funkcionālais speciālists u.c.


Ar ģimenes ārsta nosūtījumu var saņemt psihiatra konsultāciju, kurš tālāk lemj par tālāko ārstēšanas taktiku un citu speciālistu iesaistes nepieciešamību. Nosūtījums pie psihiatra vai bērnu psihiatra nav nepieciešams, ja pacients slimo ar psihisku slimību.


Plašāka informācija par psihisko veselību un psihiatru kabinetiem atbilstoši teritorijām pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/psihiska-veseliba

 

 

Lai  Jums  izdodas atrast  "noteiktās  psihiatra prakses", un psihiatrs tālāk  saskata valsts apmaksāta  psihoterapeita  nepieciešamību.

 

Paldies  par jautājumu

Andis

 

 


17.08.2020. Elīna jautā:
Labdien. Pie kāda speciālista būtu jāgriežas, ja ir Obsesivi kompulsīvi traucējumui? Pie psihiatra vai psihoterapeita? Un ar kādu metodi efektīvāk ir to ārstēt?

Atbilde:

Labdien, Elīna!

 

Domāju, ka varētu sākt ar konsultāciju pie psihoterapeita, kuram ir arī psihiatra izglītība: mūsu mājas labā atradīsiet informāciju. Cik man zināms, medikamenti pie OKT ir maz efektīvi, bet psihoterapija prasa laiku un iesaistīšanos ārtnieciskajā procesā, kas OKT gadījumā arī nav viegli, jo ir jāmaina funkcionēšanas pamati no darīšana uz jušanu un domāšanu. Bet psihoterapeitiski sasniegtais būs ieguvums visai dzīvei, kamēr medikaments darbosies tikmēr, kamēr to lietos.

 

Lai veicas!

Dr. M. Dubava


14.08.2020. Zane jautā:
Labdien, es jau ilgu laiku netieku ar sevi galā, man ir 25 gadi un būtu pēdējais laiks iet pasaulē un kāpt pa karjeras kāpnēm, bet mani attur tas, ka laika gaitā esmu sabojājusi attiecības ar diezgan daudziem atpazīstamiem tās nozares cilvēkiem un īsti nezinu ko darīt. Ir ļoti lielas bailes no atstumšanas, apsmiešanas, aprunāšanas kas ir radies no pamatīgās apsmiešanas pamatskolā. Bieži kad jādodas ārpus mājas rodas liels stress un dažkārt arī panikas lēkmes. To visu pavada nemīlētības sajūta.

Atbilde:

Labdien, Zane!


Labā ziņa ir tā, ka Jums ir "tā nozare", tātad kādas kompetences karjerai.
Psihodinamiskā vai psihoanalītiskā psihoterapija varētu Jums palīdzēt. Varētu arī būt grupas psihoterapija pie LĀPA sertificēta kolēģa.


Lai izdodas!
Dace Cerava


30.07.2020. Inese jautā:
Labdien,meitai 39 gadi,menstruālā migrēna no attiecīgā vecuma. Pēdējos gados ļoti stipras galvassāpes tās ir katru dienu, arī augsts asinsspiediens, ļoti liels nogurums. Veikti izmeklējumi - bez rezultātiem.Lūdzu iesakiet pie kura speciālista griesties. Paldies,gaidīšu atbildi.

Atbilde:
Labdien,

Galvassāpes, nogurums, paaugstināts asinsspiediens var būt psihoemocionāla rakstura grūtību izpausmes. Domāju, ka pieejai jābūt kompleksa - galvassāpju gadījumā ir nepieciešama neirologa vai algologa konsultācija (kas specializējas galvassāpju jomā), paaugstināta asinsspiediena izvērtēšanai un citu riska faktoru noteikšanai - kardiologa konsultācija, vispārējā stāvokļa izvērtēšanai - ģimenes ārsta vai internista konsultācija.
Ar psihoemocionālo stāvokli saistītos jautājumus var risināt ar psihiatra vai ārsta psihoterapeita palīdzību.
Iesaku Jūsu meitai apskatīt mājas lapas sadaļu, kur ir minēti ārstu psihoterapeitu kontakti, un vienoties par vizīti ar vienu no ārstiem.
Cieņā,
Dr. Anžela Kertudo


27.07.2020. Mārtiņš jautā:
Neesmu nekad mūžā bijis pie psihologa, un nezinu pie, kura vērsties. Man ir problēma ar to, ka ienīstu sevi zemapziņas līmenī. Varbūt varat ieteikt pie kā vērsties.

Atbilde:

Labdien, Mārtiņ!

 

Izvēlieties šeit vai šeit


20.07.2020. Laura jautā:
Labdien! Sakiet, kurš no terepeitiem sniedz konsultācijas tiešsaistē, jo šobrīd atrodos ārzemēs un nepieciešama psihoterapeta palīdzība.

Atbilde:

Labdien!

Par  to  droši var sazināties ārstiem,  Kontakti  atrodami šeit Daļa  kolēģu ari  norādījuši,  ka pieejamas attālinātas konsultācijas.

Lai  izdodas!

AU


13.07.2020. Linda jautā:
Labdien! Vai jūs lūdzu varētu ieteikt psihoterapeitu. Man ir 25 gadi. Kopš bērnības jau cīnos ar, iespējams, selektīvo mutismu, vismaz, cik varu spriest pēc internetā lasītā, kas vērsts tieši pret ģimeni, īpaši vecākiem. Situācija pēdējos gadus ir kļuvusi tikai sliktāka, tagad ar abiem vecākiem ir grūti komunicēt, lai arī, cik ļoti to gribētos, un situācijas dēļ izjūtu arvien lielāku trauksmi un vainas apziņu, ka daru pāri savai ģimenei, bet neko nevaru mainīt.

Atbilde:

Labdien, Linda!


Jā, mēdz būt tādi gadījumi, kad cilvēkam grūtības runāt rodas noteiktās situācijās, attiecībās. Tās rodas dēļ cilvēka subjektīvajām izjūtām.
Domāju, ka Jūs pēc palīdzības varat vērsties pie jebkura ārsta psihoterapeita.


Ar cieņu,
dr. Ineta Remese


10.07.2020. Elīza jautā:
Labdien! Vēlējos uzzināt, vai ir vērts apmeklēt valsts apmaksātu psihiatru, ja jūtu, ka kaut kas ar mani nav īsti labi, un vēlos noskaidrot savu diagnozi. Kā arī - vai varat ieteikt kādu Ļermontova ielā strādājošo ārstu, kas vislabāk spēs palīdzēt, ja man ļoti bieži ir trauksmes sajūta, jūtos nomākta un nekam īsti neredzu jēgu?

Atbilde:

Labdien, Elīza!


Ar sūdzībām par trauksmes sajūtu, nomāktību, dzīves jēgas trūkumu Jūs primāri vara vērsties pie sava ģimenes ārsta, kas nozīmētu dažādus izmeklējumus un analīzes, lai izslēgtu somatiskas saslimšanas iespēju. Ģimenes ārsts var arī nozīmēt medikamentus, kas koriģē trauksmes sajūtu un uzlabo garastāvokli.

 

Jums ir iespēja vērsties pēc valsts apmaksātas palīdzības pie psihiatra kādā no RPNC struktūrvienībām, t.sk. Ambulatorajā centrā "Pārdaugava" (Ļermontova 1, Rīga), iepriekš pierakstoties reģistratūrā pa tālruni 67715108. Visi no Centrā strādājošiem psihiatriem ikdienā strādā ar trauksmes un depresijas pacientiem. Nepieciešamības gadījumā Jums ir iespēja arī ārstēties Dienas stacionārā, kur ārstēšanu un psihiatrisko rehabilitāciju nodrošina speciālistu komanda.

 

Jums ir iespēja konsultēties arī pie ārsta psihoterapeita, informāciju par psihoterapeitiem varat atrast mājaslapā www.arstipsihoterpeiti.lv


Ar cieņu,
Dr.Elmārs Tērauds
VSIA "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs" Ambulatorā centra ar stacionāru "Pārdaugava" vadītājs


26.06.2020. Una jautā:
Sveicināti! Lūdzu iesakiet psihoterapeitu, kas strādā Pārdaugavā un kurš var reāli palīdzēt par saprātīgu samaksu.

Atbilde:

Labdien!

 

Es varētu ieteikt dr. Ingu Pētersoni, kuras ārsta prakse atrodas Zasulauka ielā 14 A. Kontakttālrunis saziņai 29162295.

Es varētu ieteikt jebkuru no klēģiem, kuru prakses atrodas Pārdaugavā un kuru kontakti ir atrodami www.arstipsihoterapeiti mājas lapā.

 

Cieņā

Dr. Inga Pētersone

 

 


25.06.2020. Rita jautā:
Labdien! Pirms divām nedēļām man bija pirmā lēkme, veģetatīvā distonija,dzeru zāles,škiet, uz brīdi labāk,bet domas tikai ap to vien grozās,un sliktumi nāk virsū,jūtu, ka esmu iegājusi sevī ,neatrodu emocijas un par ko citu domāt,ļoti gribētu pie Jums pierakstīties uz vīzīti,esmu sapratusi,ka pati galā netikšu.

Atbilde:

Labdien, Rita!

 

Man ļoti žēl, ka Jums pasliktinājusies veselība. Priecīgi dzirdēt, ka kaut uz brīdi paliek labāk un, ka zāles palīdz. Tas, ka šādos brīžos gribas " ierauties" sevī - ir dabiski. Ja vēlaties paralēli medikamentozai terapijai psihoterapeitisku palīdzību, tad varat rakstīt man uz e-pastu: inesedreska@yahoo.com vai zvanīt pa mob.tel.29432750 un vienosimies par sadarbības veidu.

 

Ar cieņu,
dr.Inese Drēska


21.06.2020. Jautājums par reģistru jautā:
Pirms vairāk kā 4 gadiem biju ārstējies no depresijas pie psihiatra. Man piedāvāja iekļaut mani reģistrā, lai vizītes būtu bezmaksas un zāles lētākas. Nu jau 4 gadus man nav depresijas un zāles nelietoju, pie ārsta arī nestaigāju. Man tagad ir doma iegādāties ieroci vaļaspriekam, bet atļauju man tagad neviens nedos jo esmu reģistrā. Vai ir iespējams būt izslēgtam no reģistra un dabūt atļauju?

Atbilde:

 

Diagnozes pārskatīšanas jautājumus risina:
1)paplašinātais konsīlijs Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā Tvaika iel.2,Rīgā, reģistratūras tel.67080147,
2)var konsultēties RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedrā pie prof. Elmāra Rancāna,tel.67080131.

 

Ar cieņu

Dr Sandra Vītola


19.06.2020. Ieva jautā:
Labdien, Dzīvoju ārzemēs, tādēļ nav iespēja konsultēties klātienē. Vēlos uzzināt kurš psihoterapeits/-e strādā arī online režīmē, cik tas maksā un pārējās nianses, kas būtu jāzina. Mani nomoka depresijas pazīmes, un es to pati nosauktu kā slēpto depresiju, kas izpaužas un pārņem, kad nav klāt neviena cita cilvēka (ne meitas, ne kolēģu, ne kaimiņu), un pēdējā laikā kļūst arvien grūtāk veikt ikdienas darbu, kam vairs nespēju koncentēties traucējošo emociju dēļ.

Atbilde:

Labdien!


Iesaku Jums zvanīt, uzrakstīt īsziņu vai epastu konkrēti tam ārstam - psihoterapeitam , pie kura vēlaties tikt . Kāda būs cena un cik ātri būs iespēja saņemt konsultāciju - tas atšķirsies katram terapeitam.
Lai izdodas!

Dr. Inita Lēna Goldšteina


11.06.2020. Ausma jautā:
Labdien.Esmu noraizējusies par savu dēlu. Dzīvo atsevišķi (27 gadi, izglītots,strādīgs,glīts). Viņš ir reāli vientuļš un viņam esmu vienīgais tuvais cilvēks. Ar katru dienu strauji ar vien dziļāk noslēdzas sevī, novājina sevi (zili loki zem acīm), vairs nesaskata dzīvei krāsas, katru dienu/nakti domājot par nāvi. Soc tīklus neizmanto, pa klubiem nevazājas, piemēram, lai iepazītos ar kādu meiteni utt. Lūdzu, palīdzibu ! Nedrīkstu pieļaut,ka varu zaudēt dēlu

Atbilde:

Labdien, Ausma!

Ir smagi redzēt tuvu cilvēku nomāktu, kā zaudē interesi un dzīves prieku, un nav vairs tāds kā agrāk. Tā varētu būt depresija, no kuras ciešs Jūsu dēls. Ieteiktu iedrošināt viņu vērsties pie psihiatra vai psihoterapeita, kas palīdzētu viņam saprast, kas ar viņu notiek un meklētu risinājumus, kā ar to tikt galā. Iespējams, ir nepieciešama medikamentoza ārstēšana. Ja dēls piekrīt, varat piedāvāt pieteikt konsultāciju pie speciālista, jo bieži šādā stāvoklī pašam to izdarīt ir ļoti grūti.

Ar cieņu,

Dr.Guntra Zariņa


10.06.2020. Inga jautā:
Sakiet kā labāk uzsākt komunikāciju ar cilvēku (vīrieti) pēc pašnāvības mēģinājuma? Kā atbalstīt, nepārmest, lieki nežēlot vai tieši otrādi par to ir jārunā?Kā jāizturas tuviniekiem?

Atbilde:

Pēc ASV psihiatrijas profesora David Sheehan 2019.gada rudenī teiktā ASV katra desmitā nāve ir suicīds, un uz katru izdevušos pašnāvību ir 25 mēģinājumi. Vīriešiem daudz biežāk. Nav tik labi paredzami. 60 % suicīdu ir impulsīvi, neplānoti. Pacientam var būt pašnāvības domas, metode prātā, var sekot plāns, gatavošanās, mēģinājums, nāve. Multipli cēloņi, pētījumi, speciālisti, pieejas.


Domāju, ka COVID19 pandēmija palielina pašnāvību riskus.


Nav iespējams dot vispārēju padomu, kā tieši uzsākt komunikāciju ar tuvinieku pēc pašnāvības mēģinājuma. Noteikti nav jāvaino ne ģimene, ne ārsti notikušajā. Iesaku griezties pie speciālista gan vīrietim, gan tuviniekiem un runāt par to. Psihiatrijas centrā "Pārdaugava" ir īpašs projekts suicīda risku mazināšanai

.
Ārste psihoterapeite

Dace Cerava.


10.06.2020. Santa jautā:
Labdien. Pašlaik esmu 22 gadus veca, gribēju pajautāt, kā tikt galā ar kauna sajūtu par absolūti visu, kas un kāda esmu? Nedrošība, kauns, nepašpārliecinātība. Ko varat ieteikt? Šīs iezīmes sev atceros kopš mazotnes un ļoti izteikti.

Atbilde:

Labdien, Santa!

Spēcīga kauna izjūta par sevi Jums sagādā ciešanas jau no mazotnes. Tikt galā ... izjust kaunu ir smagi tajos brīžos, jo tas ir sāpīgs un negatīvs pārdzīvojums. Tad nespējat vairs apstāties, aizdomāties un sevi skaidri izteikt otram, jo zaudējat paškontroli. Tikt galā ar kaunu ir vienlaicīgi spēt prātā to skaidri pašapzināties, ka izjūtu kaunu tieši šajā brīdī. Tādējādi kauna izjūta vairs nebūtu tik spēcīga un  nepārpludinātu prātu. Pašapzināšanās spēju ir iespēja attīstīt savas dzīves laikā. To mērķtiecīgi iespējams attīstit psihoterapijas procesā. Dzīvē ar citiem cilvēkiem un, iespējams, arī sarunā ar psihoterapeitu, varētu būt bailes atkal pieredzēt kaunu. Tāpēc nav iespējams atklāt sevi un dalīties ar jūsuprāt kaunpilno sevi. Diemžēl kopš mazotnes Jums ir izveidojusies pārliecība, ka esat slikta. Iespējams, šajā vecumā, uzdrošinoties atklāt sevi otram cilvēkam, varētu izrādīties, ka pieredzat pilnīgi citas, atšķirīgas tuvo cilvēku emocionālās reakcijas nekā no tuviniekiem mazotnē. Nesaņemot otra clvēka neapmierinātību, kritiku, un nepieņemošu attieksmi pret Jūsu iezīmēm, Jūs varētu sākt apšaubīt, ka esat slikta un sākt ievērot savas cilvēciskās izjūtas, vajadzības, domas un priekšstatus. Sākt apšaubīt, ka esat tik slikta. Rodas jautājums, no kurienes Jums izveidojies šāds sevis vērtējums? Sākt ieskatīties sevī un pajautāt:"Kas tieši man ir šajā brīdī prātā?""Man tā ir...."Tādējādi spēt izmainīt izveidoto kaunpilno priekšstatu par sevi. Sākotnēji iemantot priekšstatu, ka esmu pietiekoši laba. Ar laiku iemantot gruntīgu pašcieņu, lai izdzīvot savu vienīgo dzīvi saskaņā ar savu cilvēcisko būtību.

Lai izdodas, Santa!

Dr. Inga Pētersone


09.06.2020. Xx jautā:
Sveiki! Vēlējos noskaidrot vai Latvijā ir valsts apnaksāti psihoterapeita pakalpojumi? Regulāri izjūtu sevī nepiepildības sajūtu. Šķiet, ka viss ko daru nav pietiekami, citu acīs esmu slikta. Visu laiku vajag kaut ko vairāk.. Šīs sajūtas mani nomāc arvien vairāk, kas izraisa trauksmi un dažādas citas problēmas. Šobrīd regulārus psihoterapeita pakalpojumus atļauties nevaru, taču baidos par to, ka situācija kļūs sliktāka.

Atbilde:

Labdien!

Atbildi uz Jūsu jautājumu meklējām Nacionālajā veselības dienestā

 

"Informējam, ka Nacionālais veselības dienests sniedz informāciju par valsts apmaksātiem pakalpojumiem. Valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā ietilpst psihiatra pakalpojumi, savukārt psihoterapeita konsultācijas par valsts apmakātiem līdzekļiem tiek sniegti programmas ietvaros pusaudžiem vecumā no 11 līdz 18 gadiem ar garastāvokļa traucējumiem (viegliem vai vidēji smagiem depresīviem un trauksmes traucējumiem, kā arī pašsavainošanās un mērenu vai vidēji augstu pašnāvību risku), kā arī šo pusaudžu vecākiem. Pārējos gadījumos psihioterapeita konsultācijas tiek sniegtas atbilstoši ārstniecības iestāžu maksas pakalpojumu cenrāžiem, līdz ar to aicinām sazināties ar ārstniecības iestādēm un vienoties par pieraksta iespējām.

 

Nacionālais veselības dienests"


01.06.2020. Vija jautā:
Labdien, Man ir jautājums- cik šobrīd maksā konsultācija pie dr. V.Brieža?

Atbilde:
Uz šo jautājumu  Jums  Valdis  Briedis atbildēs, ja sazināsieties ar viņu tieši.