Psihoterapija > Psihoterapijas metodes > Pusaudžu psihoterapija

Pusaudžu psihoterapija

dr. Andis Užāns


Pusaudžu vecums ( pēc  Pasaules Veselības organizācijas  kritērijiem pusaudžu  vecums ir   10-19  gadi , jauniešu  vecuma posms:  15- 24  gadi  ) cilvēka psihes attīstībā ir viens no būtiskākajiem posmiem.  Tieši   pusaudžu vecuma sākumposms  tiek saukts  par Otro  Iespēju. Intensitātes ziņā to var salīdzināt vienīgi ar pašiem pirmajiem dzīves gadiem. Šī un arī citu iemeslu dēļ  pusaudžu psihoterapijai ir atesvišķa vieta- lai arī daudz kopīga, tā nav ne pieaugušo, ne bērnu terapija.

Acīmredzamas ir fiziskas pārmaiņas pusaudžu vecumā . Taču tikpat nozīmīgas, lai arī ne vienmēr redzamas, izmaiņas notiek  smadzenēs un psihē. Psihei jātiek galā ar dažādiem uzdevumiem : gan iekšējiem- pieņemt savas fiziskās izmaiņas, savu sievišķo/ vīrišķo identitāti, nepieciešamība kļūt neatkarīgam; gan ārējiem- atpazīt un izvēlēties savu piederību jaunām sociālām grupām, spiedienu integrēt dažādās sabiedrības normas, kā arī citiem,

Statistika diemžēl liecina, ka katrs piektais  pusaudzis  un  katrs ceturtais  jaunietis sastopas ar psihiskiem traucējumiem. 

Daļai traucējumi izpaužas kā citiem nepieņemama (antisociāla) uzvedība, daļai kā emocionālas (trauksme, depresija) ciešanas, daļai kā fizisku un psihisku slimību sajaukums (t.sk. ēšanas traucējumi) , Daži ir psihotiski vai autiski.Daži pārdzīvo  dzimuma identitātes  un ķermena pieņemšanas grūtības.

Ārsti psihoterapeiti, kas strādā ar pusaudžiem ir apguvuši zināšanas un prasmes par psihiskajiem procesiem, kas notiek šajā laikā. Tas ļauj lietot psihoterapiju, lai veidotu jauno cilvēku psihes spēju tikt galā ar uzdevumiem, kuri radījuši sabrukumu.

 

Pusaudži, līdzīgi kā bērni, ir atkarīgi no ģimenes. Tādēļ pusaudžu terapijā labi palīdz ne tikai individuāla, bet arī ģimenes terapija. Īpaši jaunākajā pusaudžu vecumā ir vairak  nekā  vēlami, ja terapijā iesaistās vecāki.

Trīspadsmit LĀPA biedri, un grupa veicinātājbiedru ir padziļinājusi savas prasmes un zināšanas bērnu un pusaudžu psihoanalītiskā psihoterapijā, sadarbojoties Rīgas Stradiņa Universitātei, Somijas Pusaudžu psihiatru asociācijai un Medicīniskās Psihoterapijas attīstības centram. Šī sadarbība turpinās, pateicoties cilvēkiem, kuri ir ieinteresēti pusaudžu psihiskajā veselībā.

 

LĀPA psihoterapeiti, kas strādā ar pusaudžiem

 

Gunta Andžāne

Zaiga Blaua

Valdis Briedis

Rudīte Cedriņa

Inese Drēska

Maija Dubava

Inta Kalniņa

Silvija Lejniece

Ilva Mežmača

Aleksandrs Moškins

Ingrīda Ratniece

Žanete Sebre

Ilze Sestule

Ilze Siliņa

Ilona Sprūģe

Indra Upmiņa

Andis Užāns

Sandra Vītola

Evija Ziemele

Inta Zīle

Diāna Lapsa