Psihoterapija > Problēmraksti > Ieteikumi pašizolācijai

Rūpes par emocionālo veselību pašizolācijas laikā

Dr. J.Vītiņš

Šobrīd vārdi "karantīna" un "pašizolācija" jau skan ierastāk, kā pavasarī. Tomēr uz mūsu emocionālo veselību tās turpina iedarboties. Pat vairāk, kā pavasarī, kad bijām gatavi mobilizēties un sadarboties. Bijām solidāri un lepojāmies ar "zemajiem skaitļiem" uz pārējās pasaules fona. Tagad tos daudz vairāk gribas redzēt tikai ziņās, statistikā, daudz mazāk - attiecinātus uz sevi.

Protams - esam tikai cilvēki ar savām stiprām un vājām pusēm. Arī COVID nemitīgā klātbūtne ir notrulinājusi mūsu uztveri. Tā gribas to visu aizmirst uz visiem laikiem.  Un tomēr, tomēr...

 

Ja atgriežamies Latvijā vai dodamies citur, kur izolācija ir obligāta vai esam saņēmuši SPKC ziņu, ka vīruss ir nogājis garām arī mums, tad karantīna vai pašizolācija kļūst arī par mūsu ikdienu.

 

 

Papildus nenoteiktībai un stresam, ko rada vīrusa uzliesmojums pasaulē, karantīnā pavadītais laiks var radīt nopietnas emocionālas sekas. Cilvēkam izolācija laikā bieži izraisa sajūtu, ka viņam nav nekādas kontroles pār situāciju. Viņš var justies nošķelts no pārējās pasaules pat tik ļoti, ka nespēj veikt savus ikdienas pienākumus.

 

Rūpes par savu emocionālo veselību karantīnā ir svarīgas ne tikai cilvēkiem ar jau esošām psihes veselības problēmām, bet arī tiem, kam tā nekad nav radījusi problēmas.


Tādēļ šeit sniedzu dažus svarīgus padomus, kā rūpēties par emocionālo veselību esot pašizolācijā vai karantīnā.


Uzturiet sakarus ar citiem.

Turpiniet saziņu ar draugiem un ģimeni pa tālruni, uzturiet sakarus ar citiem sociālajos medijos. Runājiet un dalieties ar citiem, kas atrodas tādā pat situācijā. Tas radīs spēcinošu kopības un solidaritātes sajūtu

.
Saglabājiet ritmu.
Duša, matu mazgāšana, ikdienas ēdienreizes noteiktos laikos - šīs vienkāršās darbības, ko veicam katru dienu ļaus saglabāt normāluma sajūtu. Skūšanās, matu sakārtošana, tīras drēbes ļaus justies labāk un tādējādi noteikti pacels jūsu noskaņojumu.


Atsāciet lasīt vai veltiet laiku kādam citam jūsu vaļaspriekam.
Izmantojiet šo papildus laiku, lai izbaudītu lietas, kuras jums patīk.

 

Dodaties pastaigās, ja to varat.
Ja apstākļi jums ļauj, pavadiet laiku ārpus telpām un ieelpojiet svaigu gaisu, cik bieži iespējams.


Cīnieties ar garlaicību un vilšanos
Atrast veidus, kā būt aizņemtam ir tiešām svarīgi. Tādēļ mēģiniet saglabāt tik daudz ikdienas ieradumu, cik varat. Arī skatoties seriāla jauno sēriju vai pārkrāmējot skapi, neļaujiet lai vilšanās un neapmierinātība atrod ceļu pie jums.


Turiet labu rūpi par savu ķermeni
Ēdiet veselīgas, pēc iespējas daudzveidīgas maltītes, guliet sev visveselīgāko stundu skaitu un vingrojiet katru dienu. Dažādi iekštelpu vingrojumu kompleksi ar vai bez virtuālā trenera ir pieejami internetā. Ja apmeklējat fizioterapeitu - vienojieties par tiešsaistes nodarbībām. Turpiniet meditēt, vai arī sāciet to, ja vēl neesat atradis savu īsto meditāciju. Atrodiet savu metodi. Šis ir īstais brīdis lai trenētos uzmanību pievērst vienlaikus tikai vienai lietai.


Dozējiet mediju uzņemšanu
Esiet informēts par situāciju, tomēr lietojiet tikai uzticamus avotus. Izvairieties no datu plūsmas vai ziņu apskatīšanas ik stundu. Ir ļoti svarīgi atpūsties arī no "online" pasaules.


Vienlaikus dzīvojiet tikai vienā dienā
Ļaujiet sev pierast pie domas, ka nākotne ir nezināma, bet tādēļ nav biedējoša. Ja jūtat, ka bez raizēšanās neiztikt, ierādiet tam noteiktu laiku, piemēram, 15 minūtes divas reizes dienā.


Meklējiet profesionālu palīdzību

Ja jūs, vai kāds, par kuru rūpējaties, ir pārāk pārņemts ar negatīvām emocijām, trauksmi vai stresu, sazinieties ar psihoterapeitu, norunājiet tiešsaistes konsultāciju. Sarunāties ar terapeitu tiešsaistē var šķist savādi. Tomēr iztēlojoties to, kā parastu klātienes vizīti jūs ātrāk pieradīsiet un varēsiet sākt runāt par svarīgāko.  Terapeits protams nodrošina pilnīgu konfidencialitāti, tomēr lai jūs tiešām varētu runāt par tēmām, kuras ikdienā neesat radis apspriest, vēlams lai parūpējaties par pietiekami ērtu un drošu telpu, kurā pavadīsiet 45 - 50 minūtes. Glāze ūdens jums blakus ļaus justies vēl ērtāk.
Jebkurā gadījumā atcerieties, ka šie ir pagaidu pasākumi un jūs neesat tajos vieni. Mēs tajos atrodamies kopā!
Palieciet veseli!